Вікна в пасивний будинок: вимоги та реалії українського ринку Частина 2

В першій частині нашої статі (дивиться журнал «Віконні технології» №76 (2) 2019) ми розкрили тему по основним вимогам до світлопрозорих конструкцій, які встановлюються в пасивні будинки. Тепер настав час проаналізувати які ж технічні рішення чи продукти доступні вітчизняним споживачам та наскільки вони відповідають критеріям, які висуває німецький науково-дослідний інститут пасивного дому (Passivhaus Institut).

 

 

pas 1 c

mihaylo orlenko      
Михайло Орленко  

Україна згідно кліматичної карти пасивного будинку потрапляє у дві зони: більша частина України відноситься до холодної кліматичної зони, а Одеська, Миколаївська, Херсонська, Запорізька область та Автономна республіка Крим відносяться до помірно холодної зони, тому продукти, які пройшли сертифікацію для цих кліматичних зон (cold, cool) ми і будемо розглядати в цьому матеріалі.     

Німецький науково-дослідний інститут пасивного будинку сертифікує багато компонентів, але нас перш за все цікавлять: віконні рами (профільні системи), вхідні двері  та склопакети.

Віконні рами (профільні системи)
Як можна побачити з таблиці 1, всі доступні системи на українському ринку, відносяться до помірно холодної кліматичної зони і немає жодної системи, яка б була протестована для холодної кліматичної зони. Перш за все це пов’язано з тим, що Німеччина як країна, яка задає вектор розвитку світлопрозорих конструкцій відноситься до помірної холодної кліматичної зони і таким чином всі новітні розробки перш за все розробляються саме під цей клімат. По-друге, вимоги до конструкцій, які розробляються для холодної кліматичної зони досить непрості, наприклад параметр теплопередачі конструкції встановленої вертикально повинен скласти, що найменш Uw = 0,6 Вт/м2К (приведений опір теплопередачі R = 1,67 м2К/Вт), а такі показники досягнути дуже важко.   

pas 2

Табл. 1. Сертифіковані віконні системи для пасивного будинку доступні в Україні
pas 4

Вхідні двері

Вхідні двері завжди були з точки зору енергоефективності – слабкою ланкою в будинку. Перш за все це було пов’язано з необхідністю обладнання таких дверей низьким порогом, який як правило виготовляється з алюмінію і є тепловим мостом в таких конструкціях. Також інтенсивність експлуатації та протизламність таких дверей вимагали більшу масу рами та стулки, що теж негативно впливає на теплові характеристики.
Щоб компенсувати ці конструктивні особливості дверних конструкцій усі виробники застосовують теплоізоляційні вклади, які безпосередньо вклеюються у стулку конструкції. Таким чином забезпечується і протизламність конструкції, оскільки здебільшого використовується зовні лист алюмінію товщиною 3 мм, і теплоізоляція оболонкою з екструдованного пінополістиролу.       

Табл. 2. Сертифіковані вхідні двері для пасивного будинку доступні в Україні
pas 5

pas 6

Як можемо бачити дверних конструкцій сертифікованих для пасивного будинку доступних в Україні у двічі менше ніж віконних і всі вони знов сертифіковані лише для помірно холодної кліматичної зони. На сьогоднішній день ринок теплоізоляційних вкладів в Україні знаходиться на етапі розвитку, частина виробників самі виготовляють вклади, частина завозить їх як готовий виріб від відомих європейських виробників (Adeco, Rodenberg, Obuk, Perito), але в будь-якому разі саме за цим напрямком майбутнє у розвитку вхідних дверей.       

Склопакет

Основні вимоги, які пред’являє інститут пасивного будинку до склопакетів це коефіцієнт теплопередачі Ug, згідно EN 673 та сонячний фактор g-Wert, який розраховується згідно EN 410 та по стандартам пасивного будинку він прив’язаний до коефіцієнту теплопередачі Ug.     

pas 7

Табл. 3. Сертифіковані склопакети для пасивного будинку доступні в Україні

pas 8

 

Те, що зараз ми можемо придбати на території України – склопакети зі скла Guardian ClimaGuard Premium2 з емісією 1%, які в залежності від формули та заповнення мають коефіцієнт теплопередачі Ug від 0,65 до 0,49 Вт/м2К. Але для порівняння хочу навести приклад  щодо склопакету зробленого за технологією вакууму від корейської компанії Eagon.   

Табл. 4. Сертифікований склопакет зроблений за технологією вакууму

pas 9

 
Показник теплопередачі Ug знизився до рекордних 0,33 Вт/м2К, але і показник сонячного фактору знизився також до 0,35, тому він теж сертифікований для помірно холодної кліматичної зони. Але незважаючи на це я переконаний, що саме за вакуумними склопакетами майбутній розвиток світлопрозорих конструкцій.

 Висновки  

Проаналізувавши основні компоненти світлопрозорих конструкцій з бази німецького інституту пасивного дому (https://database.passivehouse.com/en/components) ми можемо бачити, що всі вони сертифіковані для помірно холодної кліматичної зони, що значно обмежує їх використання на більшості території України, але у той же час це не говорить про те, що побудувати пасивний будинок на території України не є можливим, тому що вимоги до готового пасивного будинку можуть бути досягнуті тільки за рахунок сукупності характеристик його компонентів.  

      
Автор Михайло Орленко

pas 10 pas 11
   

Оконные Технологии® № 78 (2019)

Понравилась статья? Подпишитесь на рассылку: