Вікна в пасивний будинок: вимоги та реалії українського ринку

Майже три роки тому, я написав статтю «Вимоги до світлопрозорих конструкцій в пасивних будинках» (журнал «Віконні технології №65 (3) 2016), в якій розкривалися питання сертифікації вікон та дверей на відповідність вимогам енергозбереження в пасивних будинках. За цей час вимоги до світлопрозорих конструкцій майже не змінилися (про деякі зміни, які відбулись за цей період ми теж поговоримо), але кардинально змінилася ситуація в Україні, і в цій статті ми розглянемо ті технічні рішення, які вже є на ринку України та наскільки вони відповідають вимогам стандарту пасивного будинку.

 

pasbud1Як ми пам’ятаємо, німецький науково-дослідний інститут пасивного дому (Passivhaus Institut), визначив сім кліматичних зон по всій планеті, які мають відмінність по середній температурі холодного періоду року. Для більш легкої ідентифікації комплектуючих, які рекомендуються використовувати в тій чи іншій кліматичній зоні в сертифікатах були введені відповідні піктограми.
   
pasbud2Мал.1. Сім кліматичних зон і відповідні піктограми до них

В цій частині ніяких змін не відбулось, більшість території України відноситься до холодної кліматичної зони, а Одеська, Миколаївська, Херсонська, Запорізька область та Автономна республіка Крим відноситься до помірно холодної зони.
Якщо повертатися до теми вікон, то світлопрозорі конструкції в рамках концепції пасивного будинку, розглядаються перш за все як сонячні колектори, теплопостачання від прямої сонячної енергії повинне бути більше ніж тепловтрати самої світлопрозорої конструкції. Саме в підтримку цієї концепції були змінені вимоги для склопакетів в частині сонячного фактора. Якщо раніше просто вказувались мінімальні вимоги, в залежності від кліматичної зони до показника сонячного фактору (g), то зараз у формулі

  Таблиця 1. Критерії для сертифікованих компонентів пасивного будинку
  (компонентний метод)
    pasbud3
  pasbud4 - ці позначки в таблиці 1, означають кут встановлення 
  світлопрозорої конструкції (вертикальний, похилий, горизонтальний).

поєднали показник теплопередачі склопакета Ug та сонячний фактор g (див. таблицю 1).   

Для прикладу, давайте спробуємо прорахувати склопакет, який ми встановлюємо в широкі профільні системи (≥ 80 мм) з формулою 4i-16Ar-4-16Ar-4i (енергозберігаюче скло з емісією 4%).  
Розрахунковим методом у відповідності з ДСТУ EN 673 та EN 410 ми отримаємо наступний результат Ug = 0,6 Вт/м²·С  та сонячний фактор g = 53%. Підставляючи ці дані у формулу таблиці 1 ми можемо побачити, що такий склопакет можна встановлювати тільки в помірно-холодну кліматичну зону.
Як ми можемо побачити з формули, основний принцип закладений в забезпечені як можна більшого проходження теплової енергії від сонця, та зниження показника теплопередачі самого склопакету Ug. Принцип – теплового коллектору. В літній період часу (період охолодження) ми повинні забезпечити захист від перегріву приміщення за допомогою зовнішнього затемнення чи зовнішніх сонцезахисних систем.   
Вимоги до конструкції в цілому не змінилися і в таблиці 1 вказується показник вже для встановленого вікна UD/W install, який враховує теплові включення місця примикання вікна до стінової конструкції і який розраховується за наступної формулою (1):

pasbud8

pasbud6     
Таблиця 2. Класи ефективності пасивного будинку для світлопрозорих  
конструкцій  

Ще одним нововведенням стало введення класів ефективності Passive House для світлопрозорих конструкцій. Розподілення на класи ефективності відбуваються в залежності від втрат тепла через непрозору частину (профіль, дистанція), оскільки вони не задіяні у пасивному накопиченні сонячної енергії та вираховуються за формулою (2).


Якщо підвести проміжний підсумок, то як ми можемо бачити за ці три роки кардинально не змінилися вимоги до світлопрозорих конструкцій в пасивних будинках, залишилось тільки вітчизняним фахівцям зрозуміти ці вимоги та використовувати їх на практиці.
В наступному номері журналу vikna star kontakty«Віконні технології», ми розкажемо які рішення вже доступні на українському ринку та наскільки вони підходять під ті кліматичні зони, до яких відноситься Україна.   

Автор
Михайло Орленко

Другие статьи на эту тему

Понравилась статья? Подпишитесь на рассылку: