У сфері будівництва та ремонту в наш час неможливо обійтися без використання сучасних технологій. На сьогодні є багато способів поліпшити якість життя за допомогою технологій.
Так, під час встановлення вікон і дверей, заповнення порожнин й отворів, забезпечення тепло- та звукоізоляції у важкодоступних місцях використовують незамінний унікальний продукт – монтажну піну.
Доступність і простота в застосуванні – головні переваги цього продукту, але якість виконаних робіт безпосередньо залежить від грамотного вибору піни.
Як же правильно вибрати піну? Досвідчений монтажник насамперед звертає увагу на балон, а саме на:
• його вагу (її відчутно при збовтуванні);
• вихід піни, заявлений виробником;
• консистенцію вмісту (усередині балона має легко переливатися рідина; не має бути відчуття, що компоненти «падають» на дно);
• розумну цінову політику (професіонал, який себе поважає, ніколи не працюватиме безкоштовно, отже, цілком логічно, що з дешевих компонентів не вдасться отримати якісний продукт, тому ціна завжди пропорційна якості).
Треба розуміти, що монтажна піна – це передусім герметизувальний продукт побутової хімії в аерозольній упаковці.
Тому, вибираючи піну, слід керуватися певними знаннями в галузі хімії, а саме мати уявлення про полімеризацію. Полімеризація – це процес переходу піни з рідкого стану у твердий шляхом багаторазового приєднання молекул мономерів, що входять до складу полімеру.
Піна складається з двох основних компонентів: преполімеру (рідкий склад полімерних сполук й ізоціанатних груп МДІ) і пропеленту (газ-витіснювач). Виходячи з балона, пропелент витісняє преполімер і, контактуючи з вологою повітря або поверхні, розпочинає процес полімеризації.
Саме тому під час роботи з монтажною піною рекомендується зволожувати основу. Компоненти всередині балона мають високий тиск (вищий за атмосферний) і низьку температуру кипіння та, виходячи назовні, скипають й утворюють пухирці.
Обсяг виходу піни значною мірою залежить від таких чинників, як вологість і температура, та вимірюється в літрах (зазвичай від 30 до 70 л). Щоб піна мала рівномірну дрібнопористу структуру з відкритими й закритими осередками, треба забезпечити баланс пропеленту та преполімеру в балоні, а це вдається далеко не кожному виробникові.
За порушення цього балансу змінюються кінцеві властивості піни: збільшується зернистість, зменшується щільність, стає неконтрольованим вторинне розширення. Надмірна зернистість або нерівномірність осередків призводить до зменшення когезійних зв'язків у піні та до ризику поглинання вологи. Низька щільність може призвести до усадки піни й втрати об'єму. А неконтрольоване вторинне розширення загрожує наступною деформацією монтажного шва.
Також дуже важливий тиск при полімеризації – цей показник у якісної піни має бути якомога нижчим. Наприклад, Ceresit TS 62 або піна «Момент PS 750 PRO» має тиск при затвердінні < 8 кПа та коефіцієнт вторинного розширення 50–100 %, а Ceresit TS 70 Mega – тиск < 6 кПа та розширення 40–70 %.
Слід звернути увагу й на температуру застосування – зазвичай вона становить +5…+35 °С. Також є зимові та універсальні, всесезонні піни, здатні працювати за негативних температур, але за умови, що температура самого балона не менше ніж +5 °С.
Найдорожче, що ми маємо, – час, отже, треба його цінувати. Виробники якісної піни приділяють велику увагу й цьому чиннику, збільшуючи швидкість полімеризації свого продукту.
Прикладом є піна Ceresit TS 70 Mega, якій потрібно лише 5–7 хвилин до моменту відсутності липкості та 20–30 хвилин до моменту, коли піну можна зрізати (звичайна піна на кшталт Ceresit TS 62 чи «Момент PS 750 PRO» потребує 6–9 хвилин до моменту відсутності липкості та 35–40 хвилин до моменту, коли піну можна зрізати).
TM Ceresit неодноразово успішно проходила тестування професійних монтажних пін, які організовував професійний віконний журнал «Віконні технології».
У місцях з великим обсягом робіт доцільніше застосовувати піни зі збільшеним виходом, наприклад Ceresit TS 70 Mega (до 70 л), в той час як звичайна піна на кшталт Ceresit TS 62 має вихід до 45 л. Причому фактичний об’єм виходу зумовлений не вторинним розширенням, а об’ємом самого балона (для Ceresit TS 70 Mega – 870 мл, наприклад) та фактичної кількості компонентів всередині. Рекомендована ширина заповнення шва – 1–5 см за одне нанесення.
Для надання піні еластичності додають гідрофільні силанольні поверхнево-активні речовини (полімери). Еластична піна здатна компенсувати рух елементів конструкції, пов'язаний, наприклад, із тепловим розширенням.
Адгезія визначає, наскільки міцно піна пов'язана з основою (поверхнею). Зазвичай піна має відмінне зчеплення майже з усіма будівельними матеріалами, крім поліетилену, тефлону, силікону й маслянистих поверхонь. Правильна адгезія – це коли піна за механічного впливу на неї має когезійний характер розриву не по межі шва, а по самому шву.
Такі характеристики дозволяють застосовувати піну як клей. Усі ми чули про клей-піни. Вони практично позбавлені вторинного розширення (наприклад Момент піна-клей має розширення всього від 20 до 60 %) та демонструють високу адгезію.
Не треба забувати, що майже вся монтажна піна схильна до руйнування під дією ультрафіолетового випромінювання. Чому майже? Тому, що є винятки. Компанія Ceresit розробила технологію виробництва WhiteTeq – білої (очищеної) полімерної піни нового покоління, що містить УФ-стабілізатори, які підвищують її стійкість до УФ-випромінювання.
Слід зазначити, що є піни професійні (під пістолет) і побутового застосування (під трубку-аплікатор). Ceresit WhiteTeq PRO (під пістолет) має всі згадані характеристики:
• дрібнопористу структуру з правильно підібраним співвідношенням пропеленту та преполімеру в балоні;
• гідроскопічність (мінімальне поглинання вологи);
• низьке й легко контрольоване вторинне розширення (< 50 %);
• низький тиск при полімеризації (< 3 кПа), без ризику деформації монтажного шва;
• високий показник звукоізоляції (63 дБ);
• температурну стійкість затверділої піни –40…+90 °С (+120 °С короткочасно);
• низьку теплопровідність, до 0,032 Вт/(м·K), що значно зменшує втрати тепла через монтажні шви;
• температуру застосування від –5…+35 °C (всесезонна);
• еластичність > 25 %;
• розмірну стабільність < ±5 %;
• відносно високу щільність, до 19 кг/м3.
Другий тип пін (під трубку-аплікатор) застосовується для заповнення порожнин, що не потребують точного дозування, має високу щільність (в 1,5 рази вищу від професійної у випадку піни Ceresit), значно більший коефіцієнт вторинного розширення (до 300 %) і високий тиск у шві під час полімеризації (в 1,5 рази вищу від професійної у випадку піни Ceresit).
Такі піни професіонали використовують рідко, але трапляється так, що під рукою немає пістолета, а роботу необхідно закінчити. Тоді можна застосувати піну швидкої полімеризації: 6–8 хвилин на відлипання та 45–55 хвилин до повного затвердіння за тиску у шві < 13 кПа й коефіцієнта вторинного розширення 120–190 % – це показники піни Ceresit WhiteTeq STD. До того ж, якщо зволожувати поверхню та заповнений монтажною піною шов, можна прискорити процес затвердіння.
Надмірна економія на матеріалах зазвичай має згубні наслідки. Економте з розумом, не бійтеся експериментувати й обирайте для робіт різної складності відповідний продукт.