16 листопада цього року ETEM знову зібрав всесвітньо відомі імена в архітектурі на міжнародній конференції по фасадному інжинірингу. У заході взяли участь понад 700 учасників – професіонали зі світових архітектурних бюро, інжиніринг компанії і представники будівельної індустрії.
«Ми пишаємося тим, що Фасадна конференція ETEM стала професійною платформою, на якій демонструються останні інновації та тенденції в фасадному інжинірингу та новітні ідеї і концепції в галузі архітектури та сталого розвитку», – з цими словами форум відкрив Ламброс Янухос, генеральний менеджер ETEM Group.
Христо Ничев, архітектурний консультант в команді великих проектів ETEM Болгарія ініціював першу конференц-панель форуму. Він представив деякі тенденції при створенні фасадів в умовах технологічного та цифрового прогресу. Христо Ничев показав аудиторії відкритий в Болгарії перший в своєму роді демонстраційний павільйон з фасадом із склопакетів з циркулюючим водним потоком. Павільйон був реалізований за проектом InDeWaG, партнером якого є ETEM, а команда компанії створила і спроектувала інноваційну фасадну систему.
Один з найбільш вражаючих проектів на конференції – перша в світі висока екзоскелетна будівля вільної форми, представив архітектор Мирон Мутіяба, головний проектант в Zaha Hadid Architects. Він представив весь процес проектування і виконання 5-зіркового Morpheus Hotel. Проект запланований як фінальна частина «Міста Мрії» – повністю інтегрований висотний курортний комплекс в Макао. Готель розташований на площі 150 тисяч квадратних метрів, і має «вдаватися» у уже існуючу середу. «Працюючи в цих умовах і обмеженнях середовища, ми почали вивчати можливості для конструкції і ми прийшли до створення вільної форми – вісімка або два кола», – пояснив архітектор Мутіяба. Morpheus Hotel має вільну форму конструкції і весь проект заснований на концепції «безперервності просторів». Несучою конструкцією будівлі є дві башти, сполучені на 4 рівнях, із загальним фойє на першому поверсі. Що дійсно вражає, так це атріум зі своєю 140-метровою висотою «стель», що представляє собою серйозний конструктивний виклик. Проект Morpheus Hotel це архітектурне досягнення, яке досягло оптимальний баланс між параметричним проектуванням і стійкими характеристиками фасаду.
Павлос Ватаваліс, головний технічний директор ЕТЕМ, представив нові розробки ETEM і оголосив про стратегічне партнерство компанії з португальським брендом для мінімалістських алюмінієвих систем HYLINE. ЕТЕМ офіційно включає в своє портфоліо всі продукти марки, будучи її ексклюзивним представником в Південно-Східній Європі. Співпраця між двома брендами уможливить виконання навіть найсміливіших архітектурних проектів.
Ряд проектів люкс з портфоліо SAOTA Architecture & Design були представлені Філіпом Фуше, директором провідного бюро з базою в Південній Африці. У роботі над житловими будинками, які будуються в Кейптауні лежить міцний зв'язок з навколишнім середовищем – пейзаж, топографія і виклики рельєфу. Тому всі проекти SAOTA Architecture & Design є специфічними для локації, в якій вони розташовані. «Ми працюємо в різних кліматичних умовах, тропічних і субтропічних, від дуже жарких до дуже холодних і наша архітектура намагається черпати натхнення з навколишнього середовища», – поділився Філіп Фуше. Він також представив унікальний вигнутий фасад проекту Neul Quarree, який був реалізований в промисловій зоні Гамбурга. Вигин в оболонці будівлі має призначення для інтер'єру – пропускає світло з півдня у внутрішній простір. У той же час фасад створює свого роду козирок, і перший поверх побудований на «легкій платформі», щоб мати видимість на навколишнє середовище.
Архітектор Мануела Бєлова, представник Ради Болгарії з висотних будівель і міського середовища (СТВUН) ознайомила аудиторію з метою і діяльністю всесвітньої професійної організації. Рада визначає критерії для висоти будинків і присуджує міжнародний титул «найвищої будівлі». Станом на 2019 рік мережа STVUN налічує понад 2 мільйони членів, що працюють в більш ніж 10 000 офісів по всьому світу в різних частинах світу. Організація активно розвиває і науково-дослідну діяльність, з упором на робототехніку в висотному будівництві, комунікації у хмарочосах, і скоро буде розроблена спеціальна програма для ціклоностійких фасадів».
BIM технологія і різні технологічні інструменти, які використовуються командою ELVAL COLOR, були представлені Ангелос Зографос, технічним консультантом компанії. Попереднє планування оболонки з композитних матеріалів проектується повністю цифровим засобом, що гарантує ефективну і якісну інтеграцію панелей. Композитні матеріали можуть бути встановлені вертикально в даному об'єкті. BIM технологія при проектуванні фасадів, незалежно від використовуваного матеріалу, дозволяє переходити через різні авангардні форми, складні поверхні і комбінації, які згодом матеріалізуються.
Пабло Заморано з Heatherwick Studio поділився підходом команди в студії під час процесу проектування та обчислювального інжинірингу. Те, що відрізняє всі проекти архітектурного бюро полягає в тому, що вони відчутні, зроблені з матеріалів яких можна відчути, що надають теплоту простору. Пабло Заморано поділився, що його команда надає особливого значення саме матеріалам, елементам фасаду і їх моделювання при плануванні одного об'єкта. У Heatherwick Studio обов'язково використовують інструменти моделювання та віртуальну реальність при створенні «цифрових прототипів» фасаду проекту і як він буде позиціонувати себе в матеріальному середовищі. Пабло Заморано представив процес щодо створення безпечних деталей фасаду Арті центру, який є частиною Bund Finance Centre в Шанхаї, Китай. Фасад натхненний традиційними китайськими театрами і одягом наречених з висячими нитками по краях ритуальних шапок. Саме тому триповерхова будівля спроектована з фасадом, який нагадує вуалі з 670 висячих бронзових трубок. Цікаво те, що всі труби крутяться навколо будівлі, і при їх русі внутрішня частина будівлі закривається і відкривається.
Для Георгія Петрова, асоційованого директора в офісі Skidmore, Owings & Merrill (SOM) в Нью-Йорку, покликання архітекторів та інженерів сьогодні це знайти спосіб для створення нового світу в умовах постійно зростаючої популяції і міграції людей до великих міст. Протягом наступних 100 років майже все людство буде жити в щільно забудованих та заселених міста. Георгі Петров поділився, що підхід SOM полягає в тому, щоб проектант, архітектор та інженер спільно розробляли ідеї. Приступаючи до роботи, команда бюро спочатку шукає правильну геометрію, з ідеєю оптимізації та застосування правильної будівельної сітки. Георгі Петров привів як приклад конструкцію проекту CCLP (Center for character & leadership development), частина Військової академії США в Колорадо. Конструкція хмарочоса складається з діагональних сталевих пластин, які сходяться в трикутній решітці. В глибині структури будівлі вкладено більше матеріалу, щоб тримати вежу в стабільному стані і протистояти геометричним спотворенням.
Даніел Босіа, директор «Проектування» в офісі в Лондоні Thornton Tomasetti поділився, що команда бюро проводить ряд досліджень за матеріалами і інноваційними технологіями для створення фасадних оболонок. Він показав різні структурні проекти, які були спочатку протестовані як 3D-модулі, а потім реалізовані в різних масштабах. Даніел Босіа поділився, що Thornton Tomasetti розробляє ряд цифрових інструментів, які в даний час дозволяють бюро працювати гнучким і адаптивним способом, моделюючи різні поверхні в режимі реального часу. Це дозволяє структурам бути проаналізованими негайно, оптимізувати конструкції і моделювати навколишнє середовище навколо будівлі. Завдяки новітнім інноваційним технологіям проектанти Thornton Tomasetti роблять цифрові тунелі під даним об'єктом, що економить витрати на їх реальне створення. За словами Даніеля Босія, найбільш важливим є саме співвідношення між цифровим і фізичним управлінням проектом.
Даніел Босіа представив унікальний проект Vessel – скульптуру в центрі громадської площі сада в Худсон Ярдс в Нью-Йорку. Чудова структура є результатом спільної роботи Thornton Tomasetti і архітектурного бюро Heatherwick Studio. Форма проекту – це його конструкція, а конструкція – це його оболонка. Більшість частин конструкції побудовані в контрольованому середовищі в заводі, тому що немає можливості будувати навколо активно функціонуючої залізничної станції. Босія поділився, що окремі модулі, названі його командою «кісточками» попередньо виготовлені і згодом зібрані через спеціальні пандуси. Модулі, що становлять конструкцію проекту Vessel зібрані як «пазл» на березі Адріатичного моря звідки їх перевезли вантажними кораблями до берега річки Гудзон.
«Архітектура призначена служити людям, а фасад це особа, з яким ми уявляємо себе перед ним і найважливіший інструмент», – поділився Архітектор Ангел Захарієв зі Студії A&A Архітектори. За його словами, різноманітність людей і живих організмів мультиплікується у вигляді міст і їх архітектури. Архітектор Захарієв представив цікавий фасад будівлі 15 Business Park Sofia, симбіоз між конструкцією і архітектурою в проекті. Фасад проекту повністю вписується в навколишнє середовище і колорит, і тверді алюмінієві панелі контрастують з натуральними матеріалами, які використовуються в будівлях позаду.
Стівен Кенеді, асоційований партнер GRIMSHAW ARCHITECTS представив різні інноваційні техніки проектування і рішення в реалізації архітектурних об'єктів в гармонії з навколишнім середовищем. Одним з таких проектів є Oman Botanic Garden (Ботанічний сад Омана), який знаходиться в процесі будівництва біля підніжжя гори Аль-Хаджар і над чим Стівен Кеннеді працює останні 7 років. Метою проекту є збереження біорізноманіття Оману – найбільшої колекції рослин в арабському світі, щоб показати її майбутнім поколінням. Команда Стівена Кенеді мультидисціплинарна і повинна впоратися з викликами справжнього середовища, які оточують місцевість – з одного боку є накопичення скель, а з іншого – пустеля. На проектування Ботанічного саду пішло 15 місяців, а щоб перепроектувати покриття головної будівлі пішло 4 місяці. Включено пасивне і активне затінення, а також контроль ультрафіолетового світла, охолодження рослин і зрошення. Концепція оболонки проекту орієнтована саме на дуже хороший захисний шар, який повинен захищати ландшафт від спеки і сонця.
Інженер Володимир Маринов студії Define Engineers поділився з аудиторією конструкціями і фасадними рішеннями проектів, над якими він працював, як наприклад CoalDropsYard, Саграда Фамілія, новий стадіон CampNou в Барселоні і SkyFort в Софії. Він представив і інноваційний софтвер, який повністю змінить відносини клієнт-архітектор і оцифрує їх. Будь-який бажаючий зможе конфігурувати параметри бажаного житлового проекту прямо на платформі сайту, і зможе розрахувати будь-яку зміну в «будинку». Після завершення проекту – клієнт одним клацанням миші відправляє його до команди з 3 архітекторів. За словами Володимира Маринова, це майбутнє проектування, що зробить багатьох інженерів зайвими, але це задовольнить кінцевого споживача.
Партнерами заходу виступили компанії Elval Colour, Ursa, Sherwin-Williams, Şişecam Flat Glass, Nemetschek Bulgaria, також і Рада з висотних будівель (CTBUH).